„Poczta Obiadowa 2025” to kolejna edycja programu „Poczta Obiadowa”, która będzie realizowana od 2 czerwca 2025 roku do 29 maja 2026 roku. W nadchodzącej edycji planowane jest znaczące rozszerzenie skali projektu – liczba objętych wsparciem seniorów wzrośnie z około 800 do 1300 osób. Kluczową zmianą jest otwarty nabór organizacji pozarządowych, które mogą zgłaszać chęć udziału w programie.
Każda organizacja będzie mogła zgłosić od 40 do 200 seniorów, przy czym na jednego uczestnika przewidziano średnio 3 posiłki tygodniowo.
Organizacje partnerskie, które zostaną zakwalifikowane do udziału w programie będę zobowiązane do nawiązania współpracy z podmiotem, który będzie przygotowywał oraz dostarczał odpowiednio zbilansowane posiłki do seniorów. Ich zadaniem będzie również wytypowanie osób 60+ spełniających kryteria do udziału w projekcie, a także zaangażowanie wolontariuszy do wsparcia seniorów.
W programie może wziąć udział do 10 organizacji partnerskich.
Podczas realizacji projektu do zakwalifikowanej, potrzebującej osoby starszej, będzie przyjeżdżał kurier z obiadami. Każdy zestaw obiadowy składać się będzie z zupy oraz drugiego dania. Seniorzy do wyboru będą mieli dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.
Do udziału w programie mogą zgłosić się Organizacje Pomocowe, które spełniają łącznie następujące warunki:
1. terminowo i prawidłowo wypełnią wniosek na Portalu dla Organizacji
2. we wniosku przedstawią:
a) koncepcję Projektu wraz z kalkulacją kosztów niezbędnych do realizacji projektu,
b) opis doświadczenia i zasobów w obszarze związanym z programem,
c) oświadczenie o możliwości odliczania podatku VAT,
3. ich cele statutowe są zgodne z celami programu, w szczególności w ich celach statutowych wymieniona jest „pomoc społeczna” lub „dobroczynność”.
Przed zgłoszeniem swojej organizacji do udziału w „Poczta Obiadowa 2025” prosimy o dokładnie zapoznanie się z regulaminem. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@fundacjabiedronki.pl.
„Poczta Obiadowa 2.0” to nowa formuła programu „Poczta Obiadowa”. Seniorzy 60+ otrzymują w nim darmowe obiady już nie tylko na dwa, ale również na trzy lub cztery dni (obiady przywozi do ich domów kurier i dostarcza posiłki do rąk własnych seniora).
5 organizacji:
Fundacja Biedronki wraz z organizacjami partnerskimi prowadzi kolejną edycję programu „Poczta Obiadowa” (w 2024 roku projekt funkcjonuje pod nazwą „Poczta Obiadowa 2.0”).
Od dwóch do czterech razy w tygodniu do seniorów, biorących udział w projekcie, przyjeżdża kurier z obiadami. Każdy zestaw obiadowy składa się z zupy oraz drugiego dania. Dostawca zapewnia różnorodność smaków i zrównoważoną dietę, gwarantuje świeżość i wartość odżywczą każdego posiłku. Seniorzy do wyboru mają dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.
Uczestnik programu otrzymuje również wsparcie wolontariusza, który pozostaje w kontakcie z seniorem i sprawdza czy odbiera on posiłki (obiady są dostarczane do „rąk własnych”, nie są zostawiane pod drzwiami). W razie, gdyby uczestnik programu nie odbierał obiadów, wolontariusz ma za zadanie zweryfikować przyczynę. Wolontariusz pomaga seniorowi również w sprawach organizacyjnych programu, jak np. odwołanie dostawy czy zmiana menu.
Obiady dostarczane są seniorom w miejscowościach: Lublin, Świdnik, Zamość, Chełm, Kielce, Miechów, Sędziszów, Białobrzegi, Kozienice, Grójec, Radom, Warka, Toruń, Mała Nieszawka, Brzoza Toruńska, Papowo, Toruńskie Osieki, Grębocin, Lubicz Dolny, Lubicz Górny, Nowy Sącz, Chełmiec, Stary Sącz, Grybów.
Aby uzyskać więcej informacji na temat programu „Poczta Obiadowa 2.0”, prosimy o kontakt mailowy: kontakt@fundacjabiedronki.pl.
Fundacja Biedronki wraz z organizacjami partnerskimi (Stowarzyszeniem Sursum Corda, Fundacją Koalicja dla Młodych, Stowarzyszeniem Ku Dobrej Nadziei, Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Toruniu oraz Lubelskim Oddziałem Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża)prowadzi pilotażowy projekt „Poczta Obiadowa”.
Uczestnikami programu są seniorzy 70+, którzy mają problem z samodzielnym przygotowaniem posiłków i których nie wspiera w tym zakresie nikt bliski. Raz w tygodniu przyjeżdża do nich specjalny kurier z obiadami na dwa dni. Każdy zestaw obiadowy składa się z zupy oraz drugiego dania. Do wyboru są dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.
- Osoby starsze nie zawsze mają siłę i chęć do tego by samodzielnie przygotowywać posiłki. Bywa, że nie są już na tyle sprawne, aby robić zakupy i gotować. To może być powodem niedożywienia, które jest groźne dla zdrowia, zwiększa ryzyko upadków czy infekcji. To właśnie temu chcemy przeciwdziałać w programie „Poczta Obiadowa” - ttłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.
Uczestnik programu otrzymuje wsparcie wolontariusza, który pozostaje w kontakcie z seniorem i sprawdza czy odbiera on posiłki (obiady są dostarczane do „rąk własnych”, nie są zostawiane pod drzwiami). W razie, gdyby uczestnik programu nie odbierał obiadów, wolontariusz ma za zadanie zweryfikować przyczynę. Wolontariusz pomaga seniorowi również w sprawach organizacyjnych programu, jak np. odwołanie dostawy czy zmiana menu.
Pilotażowa edycja programu prowadzona jest w siedmiu miastach: Łodzi, Kielcach, Radomiu, Nowym Sączu, Białymstoku, Toruniu i Lublinie. „Poczta Obiadowa” przeznaczona jest dla osób powyżej 70 roku życia, które ze względu na ograniczenia związane z wiekiem nie są w stanie codziennie samodzielnie przygotować ciepłych posiłków, a nie mogą uzyskać pomocy w tym zakresie ze strony rodziny. Jednym z kryteriów naboru był również dochód seniora, ponieważ dostarczane posiłki są darmowe.