Potrzebujący seniorzy otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 200 zł miesięcznie w postaci doładowania karty przedpłaconej, którą można wykorzystywać w sklepach Biedronka. Osoby objęte programem mogą liczyć również na opiekę wolontariusza Caritas.
W ramach Programu „Karta dobra” Fundacja Biedronki działa na rzecz lokalnych organizacji pomocowych, które mają doświadczenie we wspieraniu seniorów. Fundacja przekazuje tym organizacjom przedpłacone Karty dobra na zakupy w sklepach sieci Biedronka. Następnie Karty dobra - za pośrednictwem lokalnych organizacji - trafiają do potrzebujących osób starszych.
Fundacja Biedronki, wraz z pięcioma organizacjami partnerskimi, prowadzi pilotażowy projekt „Poczta Obiadowa”, który polega na dostarczaniu seniorom (wprost do ich domów) dwóch bezpłatnych posiłków.
Program skierowany jest do organizacji pomocowych i polega na udzielaniu im finansowego wsparcia (w formie e-Kodów na zakupy w Biedronce), dzięki któremu mogą rozszerzyć skalę swojej działalności poprzez niesienie pomocy żywnościowej.
Celem programu „Danie Wspólnych Chwil” jest przeciwdziałanie samotności osób starszych poprzez zaproszenie ich do wspólnego stołu. Projekt realizowany jest wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich, które otrzymują od Fundacji e-Kod na zakupy do sklepów Biedronka.
Program „Akcja kolacja” skierowany jest do fundacji oraz stowarzyszeń o celach statutowych zbieżnych z celami programu wyszczególnionymi w regulaminie. Zadaniem organizacji zakwalifikowanych do projektu jest przygotowanie świątecznego spotkania dla seniorów, zwłaszcza tych zagrożonych samotnością i wykluczeniem, a także dla innych osób ze szczególnie wrażliwych grup społecznych.
Program „Akcja jajeczko” skierowany jest do fundacji oraz stowarzyszeń o celach statutowych zbieżnych z celami programu wyszczególnionymi w regulaminie. Zadaniem organizacji zakwalifikowanych do projektu jest przygotowanie wielkanocnego spotkania dla seniorów, zwłaszcza tych zagrożonych samotnością i wykluczeniem, a także dla innych osób ze szczególnie wrażliwych grup społecznych.
Program skierowany jest do podmiotów mających pod opieką osoby starsze, którym Fundacja Biedronki przekazuje świąteczne paczki ze słodyczami, kosmetykami i kawą.
Starzejąca się populacja oraz wzrost zachorowań na nowotwory już od dłuższego czasu kieruje naszą uwagę na opiekę hospicyjną w Polsce. Hospicja są bardzo istotnym miejscem dla osób terminalnie chorych, jak również dla ich najbliższych. Dostępność tego typu ośrodków jest jednak wciąż niewystarczająca, szczególnie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich. Dostrzegając wyzwania z jakimi mierzą się hospicja w zakresie pozyskiwania środków na prowadzenie swojej działalności, Fundacja Biedronki uruchomiła projekt „Oddech dla hospicjów”.
W Białobrzegach powstało wyjątkowe miejsce dla seniorów - Dom Dziennego Pobytu Seniora „Przystanek Klementyny”, w którym wsparcie może otrzymać 25 osób. Dom oferuje dzienną opiekę, wyżywienie, a nawet usługi fryzjerskie. Fundacja Biedronki jest strategicznym fundatorem ośrodka i przekazała na jego działanie ponad milion złotych. Organizacją partnerską projektu jest Fundacja Klementyny (dawniej Fundacja Koalicja dla Młodych).
Inicjatywa opiera się na pomocy finansowej na zakup sprzętu dla szpitali prowadzących oddziały lub poradnie geriatryczne. Program został zainaugurowany w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach.
Hospicjum Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne w Pogorzelicach zostanie uruchomione pod koniec 2024 roku - to aż o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano.
Fundacja Biedronki współfinansowała budowę domu dla bezdomnych osób starszych, który powstał na ul. Foliałowej w Warszawie z inicjatywy Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia.
Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza wybudowała pierwsze hospicjum na terenach wiejskich Podlasia – w miejscowości Makówka, niedaleko Michałowa. Fundacja Biedronki jest strategicznym partnerem powstania ośrodka.
Fundacja Biedronki finansuje przedpłacone karty na zakupy do sklepów Biedronka, które są doładowywane trzykrotnie kwotą 300 złotych. Karty przeznaczone są dla uchodźców.
Program skierowany jest do lokalnych organizacji pomocowych zajmujących się wspieraniem uchodźców oraz jednostek samorządu terytorialnego i wojewodów. Fundacja Biedronki zapewnia tymczasowe (do 30 dni) i darmowe zakwaterowanie dla osób przybyłych do Polski w związku z wojną w Ukrainie.
Razem z Habitat for Humanity Poland odpowiedzieliśmy na ciężką sytuację rodzin z Ukrainy uciekających do naszego kraju.
Fundacja Biedronki przekazała darowiznę finansową w wysokości 1,2 miliona złotych z przeznaczeniem na rozwój programu Fundacji Leny Grochowskiej „Solidarni z Ukrainą”. Dzięki projektowi uruchomiono pięć domów dla uchodźców, który uciekli przed wojną w Ukrainie. Przebywa w nich 1300 osób.
Fundacja Biedronki i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) prowadzą program pomocy humanitarnej dla mieszkańców 55 najbardziej zniszczonych przez wojnę ukraińskich wsi. W ramach projektu „Paczka dla Rodziny” na tereny konfliktu zbrojnego, do blisko 15 tys. osób, trafiają pakiety z żywnością i środkami higienicznymi.
Program wspiera Ukraińców, którzy pozostali na terytorium swojego kraju. Fundacja Biedronki finansuje paczki z żywnością, środkami higieny i produktami dla dzieci. Produkty są transportowane na tereny objęte wojną.
Fundacja Biedronki przekazywała produkty ochronne, czystości, dezynfekujące oraz spożywcze różnorodnym ośrodkom sprawującym opiekę nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi.
Z szacunku do historii i znaczenia Powstania Warszawskiego postanowiliśmy objąć wsparciem Powstańców Warszawskich. Przed 79. rocznicą rozpoczęcia walk w stolicy stolicy Związek Powstania Warszawskiego otrzymał od nas 100 000 tysięcy złotych, które trafiły do Powstańców zrzeszonych w tej organizacji.
Fundacja Biedronki przekazała ponad pół tysiąca tabletów dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych ośrodków całodobowej opieki nad seniorami w całej Polsce. Urządzenia mają służyć do kontaktów osób starszych z bliskimi i edukacji.
Fundacja Biedronki i Szlachetna Paczka stworzyły przewodnik do pracy z seniorami. Może on służyć wolontariuszom, opiekunom, rodzinie osoby starszej i wszystkim tym, którzy chcą pomóc seniorom w walce z samotnością i wyzwaniami starzenia się.