880 000 posiłków i 41 000 paczek od Fundacji Biedronki

12.12.2023
Fundacja Biedronki w pierwszej edycji programu „Żywnościowy SOS” przekazała 80 organizacjom pomocowym e-Kody na zakupy do sklepów sieci Biedronka. Dzięki otrzymanemu wsparciu uczestniczące w projekcie organizacje przygotowały ponad 880 000 posiłków oraz 41 000 paczek żywnościowych dla potrzebujących, które zostały współfinansowane ze środków programu. Wystartowała kolejna edycja projektu, do której tym razem zakwalifikowało się ponad 100 organizacji.

Program „Żywnościowy SOS” jest skierowany do schronisk dla bezdomnych, jadłodajni oraz jednostek świadczących pomoc w formie paczek żywnościowych, które prowadzą działalność ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla osób starszych. Zakwalifikowane do programu organizacje otrzymują wsparcie finansowe w formie e-Kodów do wykorzystania na zakupy w sieci sklepów Biedronka. Wartość e-Kodów zależy od rodzaju i skali działalności prowadzonej przez daną organizację.

880 000 posiłków i 41 000 paczek od Fundacji Biedronki

Program miał być doraźnym działaniem wspierającym organizacje pomocowe w czasach wysokiej inflacji. Dotarły jednak do nas głosy, że wsparcie Fundacji Biedronki ciągle jest potrzebne, dlatego zdecydowaliśmy się je przedłużyć. Dziesiątki tysięcy osób korzysta z pomocy żywnościowej dostarczanej przez organizacje pozarządowe, a nasze wsparcie pozwoli zabezpieczyć znaczące ilości żywności na ten cel – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki, która działa głównie na rzecz osób starszych.

Wyniki ankiety

Ankieta przeprowadzona wśród uczestników pierwszej edycji „Żywnościowy SOS” pokazała, że 2/3 z 80 biorących udział w programie organizacji wykorzystało otrzymane od Fundacji Biedronki fundusze na poprawę jakości i wartości odżywczej posiłków, a 26% z nich zwiększyło liczbę wydawanych dań. Program pozwolił na przygotowanie 887 919 posiłków i 41 291 paczek z żywnością, które zostały współfinansowane ze środków programu. Ogółem z pomocy skorzystało ponad 74 000 beneficjentów.

Dla organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności pomoc otrzymywana od Fundacji Biedronki jest ważnym wsparciem w zaspokajaniu podstawowych potrzeb osób najuboższych i pozbawionych dachu nad głową. Organizacje te – nasi członkowie – podkreślają przede wszystkim dostępność tego wsparcia: niewielkie wymogi formalne, elastyczność i otwartość we współpracy. Jako jedyna w Polsce federacja zrzeszająca stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz osób w kryzysie bezdomności, pragniemy gorąco podziękować Fundacji Biedronki za zaangażowanie, profesjonalizm i dobrą, partnerską współpracę na rzecz ludzi najbardziej wykluczonych z naszego społeczeństwa – mówi Jakub Wilczek z Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.