Badania liderów wolontariatu w programie „Na codzienne zakupy” - co mówią?

23.01.2024
Program „Na codzienne zakupy” realizowany wspólnie z Caritas Polska to nieocenione wsparcie dla seniora. Potrzebujące osoby starsze otrzymują kartę przedpłaconą, która umożliwia zakupy w sklepach Biedronka. Przez 10 kolejnych miesięcy karta jest doładowywana kwotą 185 zł, a seniorzy mogą korzystać z niej i samodzielnie decydować, co kupić. Ogromną rolę w projekcie odgrywają wolontariusze, którzy są w stałym kontakcie z seniorami.

Badania liderów wolontariatu w programie „Na codzienne zakupy” - co mówią?

Badania1 przeprowadzone wśród liderów wolontariatu Caritas pokazują, że:

- wolontariusze najczęściej spotykają się z seniorami przy okazji zakupów w sklepie Biedronka (81%),

- 45% deklaruje, że widuje się z podopiecznymi podczas spotkania towarzyskiego u seniora w domu,

- 32% wolontariuszy podwozi seniora samochodem do lekarza, kościoła i po zakupy,

- 23% pomaga w pracach domowych.

Kontakt z wolontariuszami jest bardzo ważny, ponieważ seniorzy potrzebują nie tylko namacalnego wsparcia, ale również towarzystwa drugiego człowieka i czasem chwili zwyczajnej rozmowy.

Przypominamy, że program „Na codzienne zakupy” jest w trakcie trwania, co oznacza, że nasza organizacja partnerska nie prowadzi obecnie kwalifikacji seniorów. Kartę „Na codzienne zakupy” otrzymuje aktualnie 11 000 osób starszych.

1 Ankiety wypełnili koordynatorzy programu „Na codzienne zakupy” oraz uczestnicy spotkania koordynatorów w siedzibie Caritas Polska z 28 Caritas Diecezjalnych.