Na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego Fundacja Biedronki jeszcze bliżej potrzeb Powstańców

30.07.2024
W wyjątkową, bo 80., rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Fundacja Biedronki postanowiła wzmocnić swoje wsparcie na rzecz Powstańców Warszawskich i przekazać Związkowi Powstańców Warszawskich trzykrotnie wyższą darowiznę niż w ubiegłym roku – 300 tys. zł. Środki są przeznaczone na wsparcie żołnierzy Powstania w zapewnieniu lepszych warunków życia, sprzętu rehabilitacyjnego czy dostępu do usług medycznych.

Fundacja Biedronki od ponad czterech lat działa na rzecz osób starszych zgodnie z mottem „dobrze długo żyć”. Od 2023 r. wspiera Związek Powstańców Warszawskich, zrzeszający byłych żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 roku, niezależnie od ich przynależności do organizacji konspiracyjnych oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1944 roku na przyczółkach, jako żołnierzy jednej wielkiej bitwy.

Obecnie większość Powstańców zrzeszonych w Związku to osoby blisko stuletnie.

Fundacja przekazuje na rzecz Powstańców darowiznę finansową – w tym roku jest to 300 tys. zł, co pozwoli wypłacić wszystkim żyjącym członkom Związku po 6 tysięcy zł.

- W chwili obecnej Powstańcy Warszawscy są w wieku 90 i 100 plus, średnia wieku ok. 95 lat, i są to osoby w swej przeważającej większości samotne (wdowy lub wdowcy) oraz niepełnosprawne. Z uwagi na to wymagają pomocy i wsparcia w ich codziennym życiu. Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że otrzymaną darowiznę możemy wykorzystać na wsparcie ich potrzeb życiowych, które są wszechstronne. Niektórzy wykorzystują otrzymane wsparcie na pokrycie kosztów przygotowania łazienek dla potrzeb osób niepełnosprawnych, inni na zakup sprzętu medycznego (aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie, chodziki, materace przeciwodleżynowe itp.), czy też na wykupienie leków. Pozwoli to także na to, że Powstańcy Warszawscy poczują, że nie są wykluczeni ze społeczności warszawskiej – mówi Janusz Maksymowicz, Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

- Obecna 80. rocznica wybuchu Powstania może być ostatnią okrągłą, którą celebrować będziemy w gronie kilkudziesięciu jego uczestników, którzy byli gotowi oddać wszystko za to, byśmy także my mogli żyć w wolnym kraju – czas jest niestety nieubłagany. Tym bardziej istotne jest, żeby pamiętać i doceniać, jak wiele zawdzięczamy przeszłym pokoleniom – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

O Fundacji Biedronki
Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Podejmuje inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia osób starszych. Skupia się na walce z ubóstwem, niedożywieniem i samotnością seniorów, wspiera projekty na rzecz poprawy ochrony ich zdrowia. Pomocą obejmuje też osoby starsze i niepełnosprawne wśród uchodźców z Ukrainy oraz wysyła transporty humanitarne na tereny objęte wojną. Fundacja Biedronki prowadzi 18 programów społecznych, a na działania pomocowe w ciągu ostatnich czterech lat przeznaczyła już 220 mln złotych. Więcej informacji: www.fundacjabiedronki.pl.