100 grantów dla fundacji i stowarzyszeń na wigilie dla seniorów.

9.10.2024

Fundacja Biedronki ogłasza nabór dla fundacji i stowarzyszeń, które chcą organizować spotkania bożonarodzeniowe dla seniorów i osób z innych szczególnie wrażliwych grup społecznych. Fundacja sfinansuje te wydarzenia, przyznając maksymalnie 100 grantów, które można otrzymać w wysokości 4, 6 lub 8 tys. zł. Celem programu „Akcja kolacja” jest przeciwdziałanie samotności seniorów w tym szczególnym okresie, jakim są święta Bożego Narodzenia.

100 grantów dla fundacji i stowarzyszeń na wigilie dla seniorów

Na czym polega program „Akcja kolacja”?
Mechanizm projektu jest bardzo prosty. Fundacje i stowarzyszenia ubiegają się o grant finansowy od Fundacji Biedronki na realizację minimum 1 spotkania wigilijnego dla seniorów. Wigilie są organizowane w okresie od 16 do 29 grudnia.

Wysokość grantu zależy m.in. od wielkości spotkania świątecznego:
a) 4 000 zł - liczba gości to 15-40 osób
b) 6 000 zł - liczba gości 41-80 osób
c) 8 000 zł - liczba gości przekracza 80 osób.

Po zrealizowanym spotkaniu, należy rozliczyć pozyskane granty poprzez przekazanie nam kopii dokumentów księgowych oraz wypełnienie sprawozdania online.

Na co zwrócić szczególną uwagę?
DOCIERANIE DO POTRZEBUJĄCYCH SENIORÓW
Program ma za zadanie walczyć z samotnością seniorów. Najważniejsze jest więc to, by organizacja partnerska potrafiła docierać do osób faktycznie potrzebujących wsparcia – samotnych, zagrożonych samotnością – tych, dla których święta Bożego Narodzenia mogą być trudniejszym okresem. Umiejętność znalezienia takich osób będzie istotnym elementem podczas rekrutacji, więc warto poświęcić czas na przemyślenie, jak Państwa organizacja może robić to skuteczniej. Nie jest dozwolone organizowanie spotkań dla mieszkańców jednego domu, np. domu pomocy społecznej.

OSZACOWANIE MOŻLIWOŚCI
Organizacje na etapie rekrutacji deklarują wielkość spotkania. Proszę pamiętać, że finalnie składają Państwo rozliczenie uwzględniające podanie informacji o liczbie gości. Na etapie rekrutacji należy więc zastanowić się, jakie zasoby ma NGO i do ilu osób jest w stanie dotrzeć. Uwaga: jest możliwość organizacji faktycznego spotkania na większą liczbę osób (np. w rekrutacji deklarują Państwo 20 osób i grant 4000 zł, a finalnie mają Państwo 80 gości).

WŁAŚCIWE ROZLICZENIE PROJEKTU
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem, zwłaszcza limitami wydatków na poszczególne kategorie oraz definicją kosztów niekwalifikowanych.

Jak można się zgłosić do programu?
Wystarczy zarejestrować swoją organizację na Portalu dla Organizacji Fundacji Biedronki, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kolejność zgłoszeń ma znaczenie. Przed zaaplikowaniem do programu sprawdź w Regulaminie, czy Twoja organizacja może się zgłosić i jakie są wymogi!

Na Państwa aplikacje czekamy od 9 do 22 października 2024 roku (23:59).

1. Maksymalna liczba Uczestników: 100
2. Terminy:

Nabór wniosków do Programu „Akcja kolacja” 9 - 22.10.2024
Potwierdzenie kwalifikacji do Programu przez Fundację Biedronki do 8.11.2024
Podpisanie umów z Uczestnikami do 18.11.2024
Przekazanie grantów w  postaci środków finansowych przelanych na konto Uczestnika 18 - 30.11.2024
Organizacja Spotkań dla seniorów 16 - 29.12.2024
Złożenie sprawozdania końcowego (w tym rozliczenie środków grantowych) przez organizacje 17.12 - 21.01.2025
Analiza sprawozdań końcowych do 31.03.2025
Informacja od Fundacji Biedronki dot. wysokości ewentualnej konieczności zwrotu środków grantowych do 31.03.2025
Zwrot środków grantowych przez Uczestników 14 dni od czasu informacji od Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki jako organizator Programu zastrzega, że daty przewidziane w niniejszym harmonogramie mogą ulec zmianie. Informacja o zmianie harmonogramu będzie opublikowana na stronie internetowej www.fundacjabiedronki.pl i wchodzi w życie od dnia następującego po publikacji nowego brzmienia harmonogramu.

Więcej informacji o programie na stronie Programu „Akcja kolacja”

Dokumenty:
Regulamin programu Akcja kolacja edycja 2024