5.06.2023
Fundacja Biedronki i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) uruchomiły program pomocy humanitarnej dla najbardziej zniszczonych przez wojnę ukraińskich wsi. W ramach projektu ,,Paczka dla Rodziny” na tereny konfliktu zbrojnego, do blisko 15 tys. osób, trafią pakiety z żywnością i środkami higienicznymi. Produkty do paczek zapewnia Fundacja Biedronki, a ich dostawy do Ukrainy organizuje PCPM.

Pomoc dotarła już do 55 miejscowości. Wśród wsi objętych programem są takie jak Miroshnikivka czy Vysuntsi, gdzie od początku wojny nie dotarło prawie żadne wsparcie. Trudno tam o pracę, zatem miejscowi starają się żyć z upraw. To jednak nie jest proste, ponieważ pola zaminowano, brakuje prądu i wody. We wsi Skhidne, gdzie pomoc dojechała pod koniec marca, funkcjonowało przed wojną duże przedsiębiorstwo - kurza ferma. Ta jednak została podczas okupacji okradziona i zniszczona, obecnie jest nieczynna. Około 200 osób straciło przez to pracę. Ludziom brakuje środków do życia, a nawet jeśli je mają, to nie ma sklepów, w których można byłoby się zaopatrzyć w żywność.

Fundacja Biedronki i PCPM razem dla Ukrainy

- Dbamy o to, żeby paczki dostarczać bezpośrednio do każdej rodziny czy osoby. W każdym miesiącu trwania programu rozdajemy około 4000 paczek - mówi Anna Radecka z Fundacji PCPM.

W skład paczek, które transportowane są do Ukrainy, weszły m.in. makarony, kasze, dania instant, konserwy, olej, mydło, szampon, szczoteczki do zębów, płyn do mycia naczyń, papier toaletowy i baterie. Paczka ma z założenia wystarczyć 4-osobowej rodzinie na co najmniej dwa tygodnie.

- Po wybuchu wojny uruchomiliśmy kilka programów, które wspierają Ukrainę. Pomagamy uchodźcom w Polsce, ale organizujemy też pomoc żywnościową, która dociera do Ukrainy. Dzięki współpracy z Fundacją PCPM i jej ukraińskim partnerem, paczki docierają w najbardziej zniszczone rejony, gdzie brakuje po prostu wszystkiego - mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Fundacja Biedronki i PCPM razem dla Ukrainy

Pomoc z Polski finansowana przez Fundację Biedronki i dostarczana przez Fundację PCPM to wyraz solidarności i wsparcia. Zwłaszcza tam, gdzie pomoc od organizacji międzynarodowych czy wolontariuszy dociera bardzo rzadko lub wcale.

- Byliśmy bardzo dobrze przyjęci przez społeczność lokalną, mieszkańcy opowiadali nam o okupacji, każdy odczuwał strach - opowiadają wolontariusze Flogiston Team, miejscowej organizacji, która wspiera Fundację PCPM na miejscu w dostarczaniu paczek. - Pomoc jest tam nadal potrzebna, do wsi wracają kolejne rodziny. Tam, gdzie niedawno było tylko 135 rodzin, obecnie jest już 180 - mówi jedna z wolontariuszek.