Fundacja Biedronki i Fundacja Leny Grochowskiej solidarne z Ukrainą

11.10.2023
Fundacja Biedronki przekazała Fundacji Leny Grochowskiej 1 200 000 złotych na rozwój programu „Solidarni z Ukrainą”. W ramach projektu otwarto pięć domów, w których schronienie znajdują uchodźcy wojenni.

Fundacja Biedronki i Fundacja Leny Grochowskiej solidarne z Ukrainą

Od pierwszych dni trwania wojny Fundacja Leny Grochowskiej podjęła się działań pomocowych, by tworzyć Domy Uchodźców z myślą o ich długoterminowym pobycie w naszym kraju. Fundacja udostępnia domy z wieloosobowymi pokojami, ze wspólną przestrzenią kuchenną, jadalniami, łazienkami, świetlicami i pomieszczeniami warsztatowymi. Mieszkańcy przebywają w nich nieodpłatnie, a długość pobytu jest nielimitowana. Gośćmi są kobiety z dziećmi, seniorzy oraz około 150 osób z niepełnosprawnościami - dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuche i na wózkach. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do uczestniczenia w dyżurach sprzątania, gotowania, czy też opieki nad najmłodszymi mieszkańcami.

Obecnie Fundacji Leny Grochowskiej prowadzi 5 domów w różnych miejscach Polski, które oferują 1 300 miejsc dla uchodźców. Fundacja Biedronki przeznaczyła 1 200 000 zł na funkcjonowanie ośrodków.

- Przekazane fundusze pozwolą zapewnić dalsze działanie domów co najmniej do grudnia bieżącego roku (*od kwietnia 2023). Liczymy też, że osobom zamieszkującym w Domach Uchodźcy, będziemy mogli zaoferować dalsze kształcenie językowe oraz podjęcie profilowanych szkoleń zawodowych, umożliwiających im znalezienie pracy na polskim rynku - mówi Aneta Żochowska dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

W domach uchodźcy znajdują nie tylko schronienie. Wspomagani są również w zakresie rehabilitacji, dostępu do sprzętu medycznego i specjalistycznego.

- Posiadanie dachu nad głową jest potrzebne, by uchodźcy wojenni mogli się tu „urządzić”, zacząć prowadzić w miarę normalne życie, zadbać o dzieci czy starszych krewnych. Fundacja Biedronki sama prowadzi i wspiera programy innych organizacji zapewniające schronienie, zarówno tymczasowe, w sytuacjach awaryjnych, jak i mieszkanie na dłużej. Dom jest podstawą, ale ważne jest też poznanie języka i podjęcie pracy przez tych, którym wiek czy choroba tego nie uniemożliwia. Mieszkańcy domów prowadzonych przez Fundację Leny Grochowskiej mogą liczyć na wsparcie także w tym zakresie. Dla nas ważne jest również to, że domy te zapewniają godne warunki do mieszkania i dodatkowe wsparcie w modelu efektywnym kosztowo - tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.